Ztratili jste data? Pomůžeme vám...
HOTLINE: 777 712 650

Vyzvedneme

Možnost vyzvednout po celé ČR

Posoudíme zdarma

Provedeme zdarma vstupní diagnostiku

Zachráníme

Pokud data nezachráníme, nic neplatíte

 

Pevný disk, HDD

Které značky disků jsou nejvíce poruchové, jaké zacházení jim vadí a jakými typy poruchami trpí? Přečte si, jak pevné disky fungují.

Pevný disk – konstrukce a způsob fungování

Pevný disk neboli HDD (Hard Disk Drive) je dnes běžnou součástí počítačů, notebooků, serverů, ale i další elektroniky. Jedná se o uzavřenou komponentu, jejíž kapacita se běžně pohybuje zhruba od 40 GB do 2000 GB. Uvnitř disku se nachází jeden či více rotujících kotoučů (ploten), na kterých jsou data elektromagneticky ukládána. Záznamové plotny rotují konstantní rychlostí (nejčastěji 5400 až 7200 otáček za minutu) po celou dobu aktivity disku. Díky rychlé rotaci vzniká v těsné blízkosti ploten tenká vrstva vzduchu, na které se pohybují elektromagnetické čtecí/zápisové hlavy s mikroskopickou cívkou. Jejich vzdálenost od rotujícího kotouče je asi 0,3 až 0,6 mikronu.

Nejčastější příčiny poruch pevného disku (HDD)

Složitá konstrukce, vysoké provozní rychlosti, mnoho mechanických součástí a náchylnost k otřesům tvoří mnoho faktorů, které zvyšují riziko možných chyb. Při práci s disky je proto nutné dodržovat především jednu nejdůležitější zásadu – nechat disky pracovat v absolutním klidu.

Přehled nejčastějších příčin způsobujících problémy disků:

  • otřesy a manipulace s diskem při zapnutém stavu
  • prudký náraz například po pádu disku na zem
  • problémy s napájením z elektrické sítě, přepětí, výpadky, zkrat
  • fyzické poškození pouzdra disku
  • závada materiálu ve vnitřní konstrukci disku
  • otřesy zapnutého notebooku po nečekaném probuzení z režimu spánku
  • nenadálý prudký pohyb či posun zapnutého disku nebo notebooku
  • zakopnutí o kabel a převrhnutí zapnutého (externího) disku
  • stárnutí magnetického povrchu záznamových ploten
  • nechtěné smazání či zformátování celého disku
  • porušení protiprachové ochrany
  • odpojení disku od počítače během kopírování
  • polití disku vodou, čajem, kávou nebo jinou tekutinou

Statistiky poruchovosti pevných disků (HDD)

Následující tabulka uvádí statistiky řešení problémů s disky dle značek u společnosti Datahelp za posledních 5 let. WD a Seagate jsou na trhu nejprodávanější značky pevných disků a proto se také problémy u nich objevují častěji. S rostoucím podílem Samsung se také poslední dobou setkáváme stále častěji s poruchami disků Samsung.

Samsung WD Seagate Hitachi IBM Fujitsu Toshiba Maxtor Quantum
5 % 34 % 30 % 9 % 4 % 3 % 6 % 8 % 1 %

Aktuální problémy při záchraně dat z pevných disků (HDD)

Výrobci přicházejí neustále s inovacemi u svých pevných disků, které zvyšují jejich rychlost, kapacitu a na druhou stranu snižují cenu či hlučnost. S tím se také váže mnoho práce pro odborníky na záchranu dat, kteří musí tento vývoj sledovat a přizpůsobovat dosavadní postupy obnovy dat či přicházet se zcela novými principy. Co se děje nového?

Záchranu dat komplikuje nový způsob připojování externích disků WD

Nové externí disky v kapacitách od 500 GB výš od Western Digital (WD) řeší připojování k PC novým, ne příliš šťastným, způsobem. Jakmile disk připojíte k počítači, připojí se nejprve speciální první partition, které se připojuje jako virtuální optická mechanika. Z ní se pak instalují různé ovladače či doprovodné aplikace. Toto řešení bohužel komplikuje případný proces záchrany dat. Tento způsob načítání disku je totiž napevno zapsán ve firmware disku, takže ho při obnově dat nelze obejít či tuto partition odstranit. Z tohoto důvodu jsme museli vyvinout nový způsob obnovy dat z těchto disků, který je bohužel mnohem komplikovanější.

Disky se třemi a více plotnami od WD s kapacitou nad 500 GB jsou poruchovější

U nových 2,5“ disků od Western Digital (WD) o kapacitách nad 500 GB (640 GB, 750 GB, 1 TB) se již krátce po jejich uvedení na trh začaly objevovat poruchy v nezvykle velkém počtu. Při srovnání s jinými novými disky z nich v Datahelpu provádíme záchranu dat velmi často. U těchto disků byla použita nová konstrukce o dvojnásobné výšce než je u 2,5“ disků běžné, která je také jejich největším problémem.

Marketingovým oddělením výrobců pevných disků se to asi příliš líbit nebude, ale na základě našich zkušeností doporučujeme nekupovat okamžitě úplné novinky na trhu. Často jsme se v minulosti přesvědčili o tom, že při jejich reálném nasazení koncovými uživateli se u nich projevila ještě řada chyb. Někdy je proto lepší koupit dva 500 GB disky místo jednoho nového 1 TB.

Chcete se dozvědět více o záchraně dat z pevného disku, HDD? Přejděte na stránku Záchrana dat z disku.

Potřebujete zachránit data z disku? Přečtěte si pokyny v sekci První pomoc, nebo nás kontaktujte.

 
Copyright © 2011 DATAHELP, všechna práva vyhrazena